Värt att kämpa för?

Den norske skidåkaren Martin Johnsrud Sundby ska ha tränat 1150 timmar inför denna säsong. En sommarmånad blev det 240 timmar. Det betyder åtta timmars träning, varje dag i veckan. Allt för att kunna åka skidor fortare än någon annan…

Det finns människor som gör märkvärdiga prestationer. Extraordinära. Bestiger berg, skidar till sydpolen eller besöker ensamma och utstötta. Vad driver dem? Var får de sin kraft ifrån?

I söndagens gudstjänst möter vi en kvinna som drivs av kärlek. Kärlek till sin dotter. Kärleken gör att hon inte viker undan. Att hon vägrar låta sig avspisas. Att hon ställer sitt liv och sin utsatthet inför Jesus. Den får mig att fundera över vad som är min drivkraft, vad jag tycker är värt att kämpa för…

Läs gärna söndagens texter:
1 Mos 32:22-31
2 Kor 6:1-10
Matt 15:21-28
Ps 130

I Equmeniakyrkan är det nattvardsgudstjänst och barnkören Mixturen från Svenska kyrkan är på besök. Frida Hellsing och Göran Ljungberg predikar och leder gudstjänsten. Efteråt är du välkommen att fortsätta gemenskapen kring fikabordet.